این مطلب ۹۰۹ بار خوانده شده
مديرکل پيشگيري‌هاي مردمي و مشارکت‌هاي مدني قوه قضائيه:

۵۰ هزار هيئت فرهنگي در کشور فعاليت دارند

مديرکل پيشگيري‌هاي مردمي و مشارکت‌هاي مدني قوه قضائيه گفت: ۵۰ هزار هيئت فرهنگي در کشور فعاليت دارند.
نسخه مناسب چاپ

مهدی افتخاری چهارشنبه شب در جلسه اعضای قوه قضائیه کشور در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: در قانون جدید دادرسی کیفری که یکی از افتخارات کشور به شمار می رود ماده ای به تصویب رسید که نقش سازمان های مردم نهاد را با درجه مدعی العموم در دادستانی بالا آورده است.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه افزود:ماده ۶۶ قانون حقوق جزای اسلامی به سازمان های مردم نهاد اجازه می دهد به عنوان مدعی العموم نسبت به آسیب های اجتماعی ورود پیدا کند حتی اگر بزهکار و یا بزه دیده باشند.

وی در مورد آگاهی مردم نسبت به حقوقشان اظهار داشت: این قانون در سال ۹۲ تصویب و در سال ۹۴ ابلاغ شده است ولی سازمان های مردم نهاد از وجود چنین قانونی بی اطلاع بوده اند.

افتخاری خاطرنشان کرد: در راستای وظایف خود به سازمان های مردم نهاد اطلاع رسانی شده و در برنامه سال ۹۵ برنامه آموزش و اجرایی شدن این ماده که از جمله موادی است که مدنیت را در جامعه ما ارتقاء می دهد وارد میدان شده ایم.

وی تصریح کرد:در کشور ایران تعداد زیادی از سازمان های مردم نهاد به وجود آمده اند اما متاسفانه در جوامع بین المللی این سازمان های مردم نهاد که مقام مشاوره کسب کرده باشند بسیار اندک است.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه اظهار کرد:خبرنگاران باید دو سویه عمل کنند و همان گونه که خبرها را به گوش مردم می رسانند آسیب ها را نیز منعکس و پیگیری کنند که چرا جایگاه سازمان های مردم نهاد در کشور به این میزان ضعیف است در حالی که وظایف و رسالت های مهمی دارد.

وی با اشاره به دستیابی تنها ۷ سازمان مردم نهاد به جایگاه مشاوره ای در سطح بین الملل، ظرفیت های بالنده این سازمان ها را مورد توجه ویژه قرار داد و در خصوص استفاده از ظرفیت های مذهبی افزود: بنا بر آمار سازمان تبلیغات اسلامی ۹۱ هزار هیأت مذهبی در کشور وجود دارد اما طبق آمار واقعی ۵۰ هزار هیات مذهبی در کشور فعال هستند و این آمار قطعی است.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه گفت: معاونت پیشگیری از جرم برنامه تقویت نهادهای مذهبی با رویکرد پیشگیری را در سال ۹۵ تصویب کرده تا یک روحانی و یک مداح با بنیه پیشگیری به محله و مسجد ورود داشته باشد و از این ظرفیت بالا در جلوگیری از آسیب ها حمایت کند.

افتخاری بیان کرد: در رابطه با کودکان کار که آسیب های اجتماعی زیادی آن ها را تهدید می کند باید وارد عمل شد چرا که این کودکان در خطر بزه کاری قرار دارند.

وی تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد با مشارکت خانواده ها و هیات های مذهبی می توانند نقش مهمی در جلوگیری از بزهکاری ها و آسیب های اجتماعی دارند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.