این مطلب ۷۵۸ بار خوانده شده
معاون امور سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت کشور:

مفهوم تشکل مردم‌نهاد در کشور به درستی درک نشده است

معاون امور سازمان‌های مردم‌نهاد مرکز امور اجتماعی فرهنگی وزارت کشور گفت: مفهوم تشکل مردم‌نهاد در کشور به درستی درک نشده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، بهمن مشکینی ۱۶ مرداد ماه در همایش توانمندسازی و آموزش سازمان‌های مردم‌نهاد خراسان رضوی که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با اشاره به اینکه طی دو دهه گذشته ریل در زمینه مشارکت نهادهای مردمی گذاشته شده، اما ریل‌گذاری صحیح نبوده است، عنوان کرد: مشارکت نهادهای مردمی تا زمانی که به درستی شناخته نشده و در نامگذاری آن نیز تردید وجود داشته باشد، نتیجه‌ای ندارد زیرا ما هنوز درباره یک مفهوم مشخص در این خصوص به تفاهم نرسیده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری افراد در کشور مفهوم NGO را با سازمان‌های غیر دولتی نظیر هلال احمر و بسیج اشتباه گرفته می‌شوند، افزود: ما ابتدا باید ادبیات تشکل اجتماعی را در کشور اصلاح کنیم تا در میان خودمان معهود شود.

معاون امور سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت کشور با تاکید بر اینکه برای فعالیت‌های گروهی تشکل‌های مردم‌ نهاد قانون مشخصی وجود ندارد، اضافه کرد: لایحه‌ مشاور وزیر تصویب و به مجلس ارائه داده شد تا بتوان قانون جامعی را در حوزه تشکل‌های مردمی وضع کرد.

مشکینی اظهار کرد: ما به عنوان کارگذار فرهنگی و اجتماعی اعتقاد داریم توسعه و پیشرفت کشور از توسعه فرهنگی و اجتماعی ارتقاء پیدا می‌کندکه بسیاری از افراد به این موضوع اعتقاد نداشته یا دانش لازم را در این زمینه ندارند.

وی با بیان اینکه هنگامی‌که از حوزه اجتماعی صحبت می‌شود مراد ما الزاما دفترچه تامین اجتماعی نیست، ادامه داد: حوزه اجتماعی دارای مفهوم وسیع با عناوینی نظیر سرمایه‌های اجتماعی، نشاط اجتماعی و ... است که متاسفانه این حوزه در برنامه‌های کشور مورد غفلت قرار گرفته است.

معاون امور سازمان‌های مردم‌نهاد وزارت کشور با بیان اینکه ما در دولت یازدهم یکی از راهبردها را بر توسعه کمی سازمان‌های مردم‌نهاد قرار داده‌ایم، خاطرنشان کرد: آنچه که قانون برنامه سوم توسعه را که دولت موظف بود انجام دهد، سپردن کار به حوزه‌‌های مردمی است و مراد ما تنها نقش حمایتی تشکل‌ها نیست بلکه باید آن‌ها میدان فعالیت را در اختیار بگیرند.

آمار تشکل‌های مردم‌نهاد خراسان رضوی در کشور قابل توجه است

زهرا عابدینی، رئیس گروه طرح، برنامه و امور استان‌ها و توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد نیز در ادامه این همایش، اظهار کرد: تشکل‌های مردم‌نهاد خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌های کشور آمار قابل توجهی دارد که نشان‌دهنده روحیه جمعی مردمی در این استان است.

وی با اشاره به برگزاری همایش توانمندسازی و آموزش سازمان‌های مردم‌نهاد در خراسان رضوی، ادامه داد: خراسان رضوی از امروز به جمع استان‌هایی می‌پیوندد که این دوره توانمندسازی گروه‌های مردم‌نهاد را در دو مرحله جدی برگزار می‌کنند.

رئیس گروه توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد در خصوص سازمان‌های مردم‌نهاد و فعالیت‌های مردمی، تصریح کرد: نقش این سازمان‌ها در توسعه کشور کاملا اجتناب‌ناپذیر و بسیار مهم است و در تهران در میان کارشناسان دولتی اهمیت این نقش نهادینه شده است.

عابدینی با تاکید بر اینکه وضعیت اجتماعی کشور نیاز به مدیریت آسیب‌های اجتماعی دارد، عنوان کرد: وزارت کشور وظیفه اجتماعی کردن آسیب‌های اجتماعی را دارد و امیدواریم این توانمندسازی به کمک مدیران دولتی تحقق یابد.

وی افزود: رویکرد دولت این است که مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد به طور جدی در امور اجتماعی اتفاق بیافتد و طی دو ماه، ۴۰۰۰ سازمان غیردولتی مورد آموزش قرار خواهند گرفت.

رئیس گروه توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد با اعلام اینکه در ۳۰ استان کشور آموزش قوانین و مقررات سازمان‌های مردم‌نهاد صورت می‌گیرد، گفت: بسیاری از تشکل‌ها با نیت خیر وارد عمل می‌شوند، اما به دلیل ناآگاهی از قوانین و مقررات زمینه انحراف از اهداف آن‌ها فراهم می‌شود بنابراین آگاهی از قوانین و حقوق مربوط به تشکل‌ها موجب اقتدار آن‌ها می‌شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.