این مطلب ۸۳ بار خوانده شده

سمن‌های سلامت از نظر کمی و کیفی توسعه می‌یابند

مدیرکل سازمانهای مردم نهاد سلامت وزارت بهداشت به ​​​​​لزوم توسعه کیفی و کمی سازمان‌های مردم نهاد سلامت در کشور تاکید کرد گفت: سیاست اصلی ما در وزارت، توسعه کمی و کیفی، سمن‌های سلامت است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه جامع سازمانهای مردم نهاد  مصطفی جمالی  اظهار داشت: متأسفانه در کشور ما سازمان‌های مردم نهاد هم از نظر کمی و هم از نظر کیفی، وضعیت قابل قبولی ندارند؛ بنابراین سیاست اصلی ما در وزارت، توسعه کمی و کیفی، سمن‌های سلامت است.

وی با بیان اینکه تعداد سمن‌های سلامت موجود در کشور، کمتر از حد مورد نیاز است، افزود: بر اساس آمار، در حال حاضر کمتر از ۱۰۰ سازمان مردم نهاد ملی در حوزه سلامت وجود دارد، البته تعداد سازمان‌های مردم نهادی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی فعالیت دارند را به این آمار اضافه نکرده‌ایم اما در هر صورت تعداد سمن‌های سلامت کافی نیست و باید افزایش یابد.

مدیرکل سازمان‌های مردم نهاد سلامت وزارت بهداشت عنوان کرد: در بحث توسعه کمی سمن‌ها باید به تأسیس سازمانهای مردم نهاد ملی جدید که قبلاً وجود نداشته پرداخته شود  در حالی که ما می‌توانیم به تعداد بیماری‌ها، سمن داشته باشیم تا در جهت پیشگیری، آموزش و درمان بیماری‌ها تلاش کنند.

وی بیان کرد: از آنجایی که کیفیت فعالیت سمن‌های موجود در کشور، کمتر از آن حدی است که انتظار می‌رود، باید با برنامه ریزی استراتژیک در جهت توانمندسازی و توسعه کیفی این سمن‌ها گام برداریم.

جمالی تصریح کرد: در راستای افزایش کیفیت کار سازمان‌های مردم نهاد، کارگاه های آموزشی مختلفی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی در حال برگزاری است که در این کارگاه‌ها مواردی از قبیل اصول مدیریت، نحوه جذب نیروی داوطلب و چگونگی تأمین منابع مالی آموزش داده می شود.

وی با اشاره به ضرورت فعالسازی سمن‌های سلامت در مناطق محروم، گفت: نخستین استانی که با ایجاد سرای سمن‌ها، به ساماندهی سازمانهای مردم نهاد حوزه سلامت پرداخت، استان لرستان بود که با کمک دانشگاه علوم پزشکی لرستان و همت معاونت اجتماعی دانشگاه، فضایی جهت فعالیت این سمن‌ها در نظر گرفته شد که در حمایت و سهولت کار این سمن‌ها بسیار تأثیرگذار بود.

مدیرکل سازمان‌های مردم نهاد سلامت وزارت بهداشت گفت: در سیستان و بلوچستان نیز خیرین ساختمانی را اجاره کرده‌اند و تمام سمن‌های سلامت را در آن مکان مستقر کرده‌‌اند که این حرکت ارزشمند نیز می‌تواند به عنوان الگویی در سایر استانها عملی شود.

وی با ابراز خرسندی از عملکرد استان لرستان در حوزه سمن‌های سلامت، افزود: معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در بخش‌های مختلف از جمله حوزه سمن‌ها بسیار عالی عمل کرده و می‌توان گفت یکی از موفق‌ترین معاونت های اجتماعی در سطح کشور بوده است.

منبع: تسنیم

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.