این مطلب ۱۷۵ بار خوانده شده

تعداد تشکلهای مرتبط با جونان در چهارسال اخیر ۴۰ برابر شد

وزیر ورزش و جوانان گفت: تعداد سازمان های مردم نهاد مرتبط با جوانان در سال ۹۲ حدود ۵۰-۶۰ تشکل در کل کشور بود که الان به مرز دو هزار سازمان رسیده است یعنی رشدی حدود ۴۰ برابر داشته است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه جامع سازمانهای مردم نهاد به نقل از صدا و سیما مسعود سلطانی فر در برنامه امشب گفتگوی ویژه خبری با موضوع چالش های پیش رو جوانان و جامعه ورزشی در پاسخ به سوال مجری این برنامه که پرسید آیا در وزارت ورزش و جوانان، بخش جوانان فدای موضوع ورزش نشده است افزود: گفته می شود که این اتفاق افتاده است ولی عملکرد، آمار، ارقام و شاخص های ما در چهار سال اول دولت فعلی (دولت یازدهم) که الان جای خود را به دولت دوازدهم داده است حکایت از این می کند که آنطور که گفته و انتقاد می شود مسائل جوانان و مشکلاتشان تحت شعاع ورزش قرار نگرفته است.

وی گفت: آمارهای ما نشان می دهد که در بحث ازدواج، در سال ۹۲ تسهیلاتی که برای ازدواج جوانان پرداختیم مجموعا دو هزارو ۹۰۰ میلیارد تومان بود که این تسهیلات در سال ۹۵ با توجه به اینکه وام ازدواج سه میلیون تومانی، ۱۰ میلیون تومان شد جمعا این رقم به ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

سلطانی فر افزود: این افزایش تسهیلات ازدواج حدود چهار برابر رشد داشته است.

وی با اشاره به خانه های جوانی که در این مدت تشکیل شد گفت: در ابتدای دولت یازدهم خانه های جوان در کشور نداشتیم، اما الان ۴۶ خانه جوان داریم.

سلطانی فر افزود: تعداد سازمان های مردم نهاد مرتبط با جوانان در سال ۹۲ حدود ۵۰-۶۰ تشکل در کل کشور بود که الان به مرز دو هزار سازمان رسیده است یعنی رشدی حدود ۴۰ برابر داشته است.

وی گفت: چهار سال پیش دفاتر مشاوره راهنمایی و ازدواج مرتبط با جوانان و مجموعه ورزش و جوانان در کل کشور شاید بیش از ده دفتر نبود، اما الان این دفاتر به حدود ۲۵۰ دفتر در کل کشور رسیده است.

سلطانی فر افزود: همچنین اقدامات دیگری که در ستادهای ساماندهی امور جوانان در مرکز استانها به ریاست استانداران و شهرستانها به ریاست فرمانداران تشکیل شده اقدامات خوبی شده است.

وزیر ورزش و جوانان گفت: حالا اینکه گفته می شود مسائل جوانان تحت شعاع ورزش قرار گرفته است، حداقل این آمار و ارقام و کارنامه نشان می دهد که آنطوری که نقد می شده و می شود نبوده است.

وی افزود: البته شاید خیلی ها می گفتند که اگر سازمان ملی جوانان به شیوه گذشته احیا می شد و مسائل جوانان به صورت مستقل مورد پیگیری قرار می گرفت شاید دستاوردهای مان بیشتر از این بود.

سلطانی فر گفت: در هر صورت ما فکر می کنیم که با همین قوت و قدرت و رویکرد و تاکیداتی که آقای رئیس جمهور همواره در بحث حل مشکلات جوانان داشتند بایستی این موضوع را با جدیت دنبال کنیم .

وزیر ورزش و جوانان گفت: ما برای کمک به حل مشکلات جوانان به دستگاه های دیگر نیاز داریم که بانک اطلاعاتی و آماری دقیق تر داشته باشیم.

مسعود سلطانی فر در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: ما به سامانه هایی نیاز داریم که بتوانیم ارتباطات گسترده تر با جوانان برقرار کنیم و سامانه هایی داشته باشیم که بتوانیم از نقطه نظرات صاحبنظران استفاده کنیم.

وی گفت: بسیاری از جوانان ما چه در دوران مجردی و چه متأهلی دچار مشکلاتی می شوند که بررسی ها نشان می دهد که آنها به هر دلیلی رغبت ندارند که مراجعه حضوری بکنند و از طریق امکانات ارتباطی یا سامانه های مختلف ما با اینها ارتباط برقرار بکنیم.

سلطانی فر افزود: ان شاء الله بتوانیم با رصد دقیقی که انجام می دهیم در خصوص از یک طرف مسائل و مشکلات جوانان و از طرف دیگر ظرفیت دستگاه های اجرایی که وجود دارد و پیوندی که ایجاد می کنیم به روند حل مشکلات جوانان کمک کنیم و سرعت آن را افزایش دهیم.

وی گفت: هم اکنون ما مسائل مربوط به جوانان را ازجمله مسائل مربوط به ازدواج، تحصیل، پر کردن اوقات فراغت و اشتغال را از طریق همگرایی و برنامه ریزی برای دستگاه های اجرایی مختلف در حال انجام هستیم.

سلطانی فر افزود: در شورای عالی جوانان و ستادهای ساماندهی جوانان، در کشور و استان های مختلف، نمایندگان دستگاه های مختلف اجرایی و وزارتخانه ها حضور دارند و همه کمک می کنند که این گونه مسائل و مشکلات جوانان را مورد بررسی قرار دهند.

وزیر ورزش و جوانان گفت: جمعی که به هر حال منتقد وضعیت فعلی بودند و ابراز می کردند که با تشکیل و احیای سازمان ملی جوانان به شیوه ای که در دولت های هفتم و هشتم بود، امور جوانان در مجموعه ای متمرکز می شود که اگر مسئول آن سازمان، همزمان با پست سازمان ملی جوانان، معاونت رئیس جمهور هم داشته باشد به عنوان معاون رئیس جمهور می تواند از اقتدار بیشتری برای این همگرایی و هم افزایی که نیاز است استفاده کند.

وی افزود: در هر صورت هم طرفداران انتزاع و هم طرفداران باقی ماندن به همین شکل فعلی و ادامه کار، استدلال های مختلف و قابل تأملی را دارند.

سلطانی فر گفت: فعلاً این لایحه که مربوط به انتزاع بخش هایی از سه وزارتخانه ورزش و جوانان، صنعت معدن و تجارت و راه و شهرسازی است در مجلس و در کمیسیون های مختلف در حال بررسی است.

وی افزود: در این دوره که ما ایام رأی اعتماد در کمیسیون ها و فراکسیون ها و مجامع مختلف استانی و منطقه ای و قومی را داشتیم که نزدیک به ۳۰ جلسه در این کمیسیون ها و فراکسیون ها در این ۱۰ روز را داشتم، نقطه نظرات خوبی از طرف نمایندگان مجلس در زمینه باقی ماندن امور جوانان در داخل وزارت ورزش و هم احیای سازمان ملی جوانان ابراز می شد.

سلطانی فر گفت: دولت به هر حال این را به عنوان یک لایحه تقدیم مجلس کرده است و ما هم از این لایحه بایستی دفاع کنیم و نهایتاً هر تصمیمی که مجلس بگیرد برای ما لازم الاجراست.

وی افزود: در ۹ ماه گذشته که افتخار خدمتگزاری در این وزارتخانه را داشتم تقریباً در ۳۰ سفر استانی با سازمان های مردم نهاد جوانان، جداگانه جلسه گذاشتم و پای حرف آنها نشستم و ایده ها، پیشنهادات و انتقادات آنها را شنیدم و تلاش کردیم با ارتباطی نزدیکتر و تعاملی بیشتر بتوانیم رضایت جوانان و سازمان های مردم نهاد را کسب کنیم و شرایطی را به وجود آوریم که آنها بتوانند در عرصه های تصمیم گیری و اجرایی کشور حضور پیدا کنند.

وزیر ورزش و جوانان گفت: زیرا نفس وجود این سازمان های مردم نهاد این است که ما زمینه ای را فراهم کنیم تا نسل جوان ما با عرصه های مختلف اجرایی و برنامه ریزی کشور آشنا و برای ورود به مسئولیت ها و عرصه اجرایی کشور آماده شوند.

سلطانی فر در پاسخ به سؤال مجری که پرسید شورای عالی جوانان در سال گذشته چند جلسه برگزار کرده است و انتقادهایی وجود دارد که این شورا یا تشکیل جلسه نداده یا اگر داده مصوبات آن اجرایی نشده است، افزود: اینجانب از آبان آمدم و از آبان تا پایان سال یک جلسه تشکیل شد که مصوبات آن همه پیگیری و بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد آن اجرایی شده است.

وی گفت: آنهایی که مربوط به حوزه و در حیطه مسئولیت بنده بوده اجرایی شده است و بخش هایی نیز اجرایی نشده است.

سلطانی فر افزود: بحثی که هم اکنون مطرح شد که وضعیت جوانان در آینده چگونه خواهد شد؟ آیا لایحه دولت به تصویب مجلس خواهد رسید و جدا می شود یا وضعیت گذشته استمرار پیدا می کند، مقداری در کارها سکته ایجاد کرد.

وی گفت: ان شاء الله اگر تشخیص بر این بود که وضعیت فعلی استمرار پیدا کند، هم شورای عالی جوانان را مرتب تر و منسجم تر تشکیل خواهیم داد و هم پیگیری می کنیم و اگر هم جدا شد که ما به عنوان وزارتخانه مسئول در کوتاهترین زمان ممکن پیگیری می کنیم که این انتزاع و احیای سازمان جوانان انجام شود.

وزیر ورزش و جوانان افزود: بر اساس آمارهای مختلف، متأسفانه بیشترین طلاق ها در دو سه سال اول زندگی شکل می گیرد و ما با یک سری اقدامات مانند فعال کردن دفاتر مشاوره و راهنمایی ازدواج در بدو ازدواج زوجین که این گونه مشاوره ها بسیار می تواند در تحکیم بنیان های خانواده مؤثر باشد.

سلطانی فر افزود: توسعه این دفاتر مشاوره و راهنمایی ازدواج ، آمار طلاق را در بسیاری از استان ها کاهش داده است و امیدواریم با این گونه تمهیدات بتوانیم این روند کاهشی را دنبال کنیم.

وی با اشاره به افزایش تسهیلات مربوط به ازدواج از طریق سیستم بانکی، گفت: در سال جدید هم با همگرایی خیلی خوب بین بانکهای مختلف کشور از ابتدای مرداد شروع شده است و هم اکنون بیش از ۳۲۰ هزار مورد وام ازدواج دریافت کرده اند.

سلطانی فر در پاسخ به سؤال مجری که پرسید آیا میزان این تسهیلات مربوط به ازدواج افزایش پیدا می کند؟ افزود: خیر، فعلاً برای هر طرف از زوجین ۱۰ میلیون تومان و در مجموع به هر دو طرف ۲۰ میلیون تومان تسهیلات وام ازدواج پرداخت می شود.

وی گفت: فعلاً آن چیزی که در قانون بودجه سال ۹۶ داریم رقم و سقف آن همین ۱۰ میلیون تومان است، حال اینکه برای بودجه سال ۹۷ با توجه به منابعی که سیستم بانکی دارد چه از محل منابع قرض الحسنه ، این رقم را بتوانیم افزایش بدهیم، آن بحث مربوط به بودجه سال ۹۷ است.

وزیر ورزش و جوانان افزود: هم اکنون بانکها خوب شروع کرده اند و این روال و پشتیبانی می تواند در افزایش آمار ازدواج ها کمک کند. 

سلطانی فر در پاسخ به سؤال مجری که پرسید چند برنامه در حوزه جوانان اعلام شده بود مانند پورتال اوقات فراغت، سند اشتغال جوانان یا سامانه ملی خدمات ازدواج خانواده، آیا این برنامه ها تحقق پیدا کرده اند؟ گفت: بسیاری از این طرح ها مراحل پایانی کار خود و همچنین داوری خود را می گذرانند و ما مصمم هستیم که در دو- سه ماه آینده همه اینها را به نتیجه برسانیم.

وی افزود: ما معتقدیم چه جوانان در شکل فعلی آن در وزارت ورزش و جوانان بماند و چه سازمان ملی جوانان تشکیل شود، ما برای حل کردن مشکلات جوانان و کمک به حل کردن مشکلات آنها به دستگاه های دیگر نیاز داریم.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.