این مطلب ۴۲۴ بار خوانده شده

قفل مسجد میر دهاقان برای نمازگزاران باز نمی شود

امروزه با اینکه در بسیاری از شهرستان ها مساجد و بناهای تاریخی به عنوان موزه، کارگاه های هنری، نمایشگاه و مکان هایی برای کارهای فرهنگی و هنری استفاده می شوند؛ اما در دهاقان به این مسائل پرداخته نشده و سازمان های مردم نهاد، مسئولان، هنرمندان و...نیز بهایی به بناهای تاریخی داده نمی شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه جامع سازمانهای مردم نهاد از شهرستان دهاقان، در سمت شرقی بازار قدیمی دهاقان مسجد میر قرار گرفته که سالهاست بسته شده و حتی رهگذران نیز به آن توجه ندارند.

بررسی ها نشان می دهد در طول تاریخ، حوادث طبیعی، دگرگونی ها، تغییرات اقلیمی و نوسازی ها برروی ساختمان و معماری مسجد اثر گذاشته است، در سمت جنوب غربی مسجد مناره ای منفرد و آجری وجود دارد که کمتر به مناره مسجد و بیشتر به آتشدان های زردشتیان شبیه است.

می گویند این مسجد یکی از آتشکده های دهاقان بوده که به همت یکی از سرداران بزرگ به مسجد تبدیل شده، به همین دلیل به مسجد میر معروف است.

قدمت مسجد به اواخر دوره سلجوقیان و اویل دوره ایلخانی می رسد.

امروزه با اینکه در بسیاری از شهرستان ها مساجد و بناهای تاریخی به عنوان موزه، کارگاه های هنری، نمایشگاه و مکان هایی برای کارهای فرهنگی و هنری استفاده می شوند؛ اما در دهاقان به این مسائل پرداخته نشده و سازمان های مردم نهاد، مسئولان، هنرمندان و...نیز بهایی به بناهای تاریخی نمی دهند.

کلید مسجد میر نیز در دست یکی از خادمان کهنسال است که تاکنون هیچ کسی حتی برای بازدید از این بنا پیشقدم نشده است، با این حال ساخت مساجد در چند گوشه از شهرستان نیز ادامه دارد.

مرتضی طیاری رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و  گردشگری شهرستان دهاقان در گفتگویی می گوید: باتوجه به وجود آسیب های مشهود در سازه مسجد، مرمت صورت گرفته شامل سبک سازی سقف هاو ترمیم آنها بوده است.

وی بااشاره به ترک های موجود در دیواره  مناره ادامه می دهد: مرمت این بنا در چند سال گذشته در دستور کار قرار گرفت که خوشبختانه امروز دیگر نیاز جدی به تعمیرات احساس نمی شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری شهرستان دهاقان با اشاره به هزینه یکصد میلیون ریالی برای مرمت بنا در سال گذشته، می افزاید: امیدواریم با تلاش مردم بازار نظافت مسجد قدیمی نیز انجام شود و خالی از نماز گزار نباشد.مسجد میر در تاریخ نهم بهمن سال ۱۳۸۴ به شماره ۱۴۱۵۷ به ثبت ملی رسیده است.

به نقل از ایمنا

استانها: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.