این مطلب ۳۸۵ بار خوانده شده

مقاومت برخی مدیران میانی با واگذاری امور تصدی‌گرایانه به سمن‌های جوانان

مدیرکل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه مدیران دولتی، در واگذاری‌های کارهای تصدی‌گرانه به سازمان‌های مردم نهاد جوانان نباید مقاومتی داشته باشند، گفت: در حال حاضر برخی مدیران میانی کشور با واگذاری امور تصدی‌گرایانه به سمن‌ها مقاومت می‌کنند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه جامع سازمانهای مردم نهاد رضا حجتی در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر اینکه اگر دولت بخواهد کوچک و کارآمد باشد باید تنها در امور سیاست‌گذاری، پشتیبانی و نظارت داشته باشد و وارد امور تصدی‌گرایانه نشود، افزود: در صورتی که دولت چنین تفکری نداشته باشد، نمی‌تواند کارآمد باشد و در نهایت به انواع فسادها آلوده می‌شود.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان راه افزایش مشارکت اجتماعی این قشر را اعتماد مدیران دولتی به آنها دانست و ادامه داد: باید در مدیران دولتی اصلاح دید و نگرش اتفاق بیفتد اما در حال حاضر این مدیران به جوانان اعتماد ندارند و آنها را به رسمیت نمی‌شناسند.

حجتی با اشاره به اینکه دولت باید برای توانمندسازی سازمان‌های مردم نهاد جوانان به شکل روش‌مند موثر و قائده‌مند عمل کند، اضافه کرد: دولت همچنین باید اقداماتی انجام دهد که به شکل عملی به نتایج قابل توجهی برسد و تنها منجر به تولید آمار و ارقام نشود؛ برای این منظور باید هزینه‌های لازم انجام شود در حالی که این هزینه‌ها در کشور ما نسبت به کشورهای توسعه یافته در حد هیچ است.

کمک مالی ناچیز دولت به سازمانهای مردم نهاد

مدیرکل دفتر مشارکت‌های اجتماعی جوانان با انتقاد از کمک‌های ناچیز مالی دولت برای کمک به سازمان‌های مردم نهاد جوانان ادامه داد: در حال حاضر سرانه سازمان‌های مردم نهاد جوانان نسبت به سرانه جوانان زیر ۳۰ سال، کمتر از ۳۰۰ تومان است. یعنی زمانی که ارقام هزینه شده تقسیم بر تعداد کل جوانان می‌شود، مبلغی که به هرکس اختصاص می‌یابد بسیار ناچیز است.

وی با بیان اینکه دولتمردان برای تزریق امید به جوانان باید تلاش کنند و تا جایی که ممکن است از دروغگویی بپرهیزند، تصریح کرد: برای مثال زمانی که قول احیای سازمان ملی جوانان داده می‌شود اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد، همین قضیه موجب سلب اعتماد جوانان می‌شود.

گامهای مثبت دولت یازدهم برای ایجاد تشکل‌های غیردولتی

مدیرکل دفتر مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به اینکه در حوزه توانمندسازی سازمان‌های مردم نهاد جوانان برای افزایش مشارکت اجتماعی و ایجاد تشکل‌های غیردولتی گام‌های خوبی در دولت یازدهم برداشته شده، ادامه داد: با این وجود بین آنچه انجام شده و  آنچه که باید انجام می‌شد فاصله زیادی وجود دارد؛ من به عنوان کسی که این مسوولیت را در دولت یازدهم داشتم معتقدم که گام‌های خوبی در این مسیر برداشته شده است، اما با این وجود به علت اینکه مشارکت اجتماعی جوانان برای دولت و جامعه موضوعیت ندارد، مشکلات عدیده‌ای ایجاد شده است.

نیازهای فوری جوانان بحث مشارکت اجتماعی را تحت الشعاع قرار داده است

وی با انتقاد از اینکه مسائلی همچون ازدواج، مسکن و اشتغال که نیازهای اولیه و فوری برای جوانان محسوب می‌شوند اهمیت مشارکت اجتماعی را تحت‌الشعاع قرار دادند، تصریح کرد: مشارکت اجتماعی، مقوم حس اعتماد، احترام و تعاملات مثبت اجتماعی است، همه این موضوعات و مقولات زیرمجموعه مشارکت اجتماعی هستند. اگر احترام، اعتماد و تعاملات مثبت اجتماعی شکل نگیرد، جامعه انسجام خودش را از دست می‌دهد.

مدیرکل دفتر مشارکت‌های اجتماعی جوانان با اشاره به اقدامات دولت گذشته در افزایش مشارکت اجتماعی جوانان ادامه داد: دانش‌افزایی، ارتقای مهارت، تمرین و ممارست در کارهای عملی و پروژه‌های سمن‌ها، تشکیل کارگروه‌های تخصصی و موضوعاتی که جوانان در آنها متخصص هستند و همچنین شکل‌گیری مجامع استانی سازمان‌های مردم نهاد برای افزایش تاثیرگذاری، هم‌افزایی و مشارکت مردم در فرآیندهای تصمیم‌سازی از جمله این اقدامات بوده‌اند.

حل مشکل جوانان نیازمند احیای سازمان ملی جوانان

حجتی با بیان اینکه اگر می‌خواهیم سیاست در جامعه اعمال کنیم باید به آن توجه و اهتمام لازم را در نظر داشته باشیم، ادامه داد: فکر نمی‌کنم وزارت ورزش و جوانان قادر باشد به تنهایی تمام مشکلات جوانان را حل کند، چراکه ساختار  و سازمان این وزارتخانه به گونه‌ای نیست که بتواند به مسائل مبتلابه جوانان رسیدگی کند. باید تمام دستگاه‌های متولی امور جوانان با یکدیگر همکاری داشته باشند، پیشنهاد اصلی ما احیای سازمان ملی جوانان بود که متاسفانه مجلس با آن موافقت نکرد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.