این مطلب ۴۴۵ بار خوانده شده

آگاه سازی و جذب مشارکت مردم در پیشگیری از بحران امری ضروری است

مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان کردستان گفت: استفاده از نظرات مردم و سازمان های مردم نهاد در برنامه ریزی ها نقش مهمی در پیشگیری از بحران دارد چرا که برنامه ریزی یعنی با مردم و برای مردم بودن است و استفاده از این ظرفیت باعث موفقیت در کارها می شود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه جامع سازمانهای مردم نهاد آرتیکاس اقبال روز سه شنبه در نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان قروه با بیان اینکه مدیریت بحران شامل چهار مرحله است افزود: پیشگیری، آمادگی، مقابله، بازسازی و بازتوانی مراحلی هستند که باید در مدیریت بحران مدنظر باشد.
به گفته وی هرجا مقوله پیشگیری، مرکز توجه باشد مابقی فرآیندها درست پیش می رود و انجام وظیفه خوب و درست دستگاه های اجرایی در پیشگیری از بحران امری مهم و ضروری است و نقش مهمی در کنترل بحران دارد.
اقبال با اشاره به اینکه درمرحله دوم مدیریت بحران، آمادگی نقش اساسی دارد گفت: با همفکری و افزایش مهارت ها و آموزش های لازم در کنارهماهنگی، کار اصولی قابلیت اجرا را دارد.
وی با بیان اینکه مرحله سوم مقابله با بحران جزء مدیریت بحران است گفت: این مرحله پاسخ گویی به وضعیت موجود است این مرحله از نظر زمان و وضعیت روحی و روانی بسیار سخت است چرا که خروج از وضعیت عادی را شامل می شود و در این مرحله اقدام و تصمیم گیری مشکل ساز خواهد بود.
مدیرکل مدیریت ستاد بحران استان کردستان افزود: در این بخش همراهی مردم امری ضروری است و آموزش هایی صورت گرفته باید با همدلی همراه شود تا منجر به وجود آمدن ارتباطات و احساس تعلق در زمان بحران شود.
وی با اشاره به بازسازی و بازتوانی در مرحله چهارم مدیریت بحران گفت: این مرحله از مدیریت بحران جزء مشکل ترین مرحله است که در این حوزه اقدامات پیشگیرانه و آمادگی امری ضروری است.
اقبال با اشاره عملکرد ضعیف مردم کردستان در بحث بیمه افزود:ضریب بیمه ساختمان های موجود در سطح استان چهار درصد است که از این میزان ۵/۳ درصد از روی اجبار قانونی،بیمه صورت گرفته است.
وی از واکسیناسیون دام ها از محل اعتبارات مدیریت بحران به صورت رایگان در استان کردستان خبر داد. 
اقبال گفت:مردم روستا فقط منزل مسکونی خود را مقاوم سازی می کنند و محل نگهداری دام ها مقاوم سازی صورت نمی گیرد که نیاز است در این زمینه اطلاع رسانی صورت پذیرد.
فرماندار قروه نیز گفت: یکی از مهم ترین عرصه های مدیریت، مدیریت بحران است و این حوزه بیش از هر چیز دیگری نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است.
پرویز کولانی افزود: مدیریت بحران یکی از بخش های حساس و مهمی که مدیران علاوه بر علم باید از تجربه لازم برخوردار باشند چرا که مقابله با بحران امری حیاتی است.
به گفته وی با توجه به اینکه کشور ایران از لحاظ موقعیت جغرافیایی جزء کشورهای بحران خیز از لحاظ بحران های طبیعی از جمله سیل، زلزله، خشکسالی است پیشگیری و مدیریت صحیح امر مهمی در این زمینه دارد.
کولانی با اشاره به اینکه در هر موضوعی به ویژه موضوع بحران؛ پیشگیری امری مهم و اولویت اول است افزود: هر بحرانی پیشگیری خاص خود را دارد و هر دستگاه متوالی باید ریشه بسیاری از این بحران ها را پیدا کند چرا که برخی از امهال کاری مربوط به مدیریت انسانی است که در صورت عدم اصول درست، منجر به آسیب می شود.
وی با بیان اینکه در پیشگیری؛ فرهنگ سازی امری مهم و ضروری است گفت:اعضای شورای مدیریت بحران باید با مدیریت و رفتار صحیح این بحران ها را اداره کنند چرا که در برخی از موارد بحران در حالت عادی خسارت زیادی ندارد اما با مدیریت نادرست خسارت به حد اعلاء می رسد.
فرماندار قروه افزود: برای یک مدیریت خوب در وقوع بحران باید مراحل قبل، حین و بعد از بحران را مدنظر داشته باشیم و خیلی از پیشگیری‌ها در زمان بحران قابل دیدن و مواجه‌شدن نیست.
کولانی با بیان اینکه حوزه مدیریت بحران حوزه حساس و مهم و اثرگذاری است که جای هیچ گونه غفلت و کوتاهی در آن نیست افزود: از وظایف مسئولان، داشتن آمادگی برای مدیریت و مقابله با هرگونه بحران در شهرستان است و در این زمینه باید تمامی دستگاه‌ها در زمان حادثه آمادگی لازم را داشته باشند.
کولانی با اشاره به اینکه اطلاع رسانی نقش مهمی در بحث بحران دارد افزود: مسئولان باید همواره به ویژه در مواقع بحران تلفن همراهشان روشن باشد و دستگاه هایی که جامعه هدف دارند باید آمادگی لازم را در مواقع بحران داشته باشند.
به نقل از ایرنا
 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.