این مطلب ۲۷۹ بار خوانده شده
اقدام شایسته یک خیریه در عمل به مسئولیت اجتماعی؛

مقایسه‌ معنادار آلمان و ایران درباره"سلول‌های بنیادی خون‌ساز"

مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد معاونت اجتماعی وزارت بهداشت گفت: در کشوری چون آلمان تعداد اعضای مراکز پذیره‌نویسی ۸ میلیون نفر است، این در حالی است که این رقم در ایران به ۵۰ هزار نفر هم نمی‌رسد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه جامع سازمانهای مردم نهاد مصطفی جمالی در حاشیه افتتاحیه مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک اظهار داشت: هزینه ثبت و آزمایش نمونه HLA بسیار زیاد است. امیدوارم بخش خصوصی وارد این عرصه شود تا مشکلات تأمین مالی این مراکز مرتفع شود.

وی ادامه داد: مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک که به عنوان نخستین پروژه مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در حوزه سلول‌های بنیادی شناخته می‌شود، مرکزی غیرانتفاعی و غیردولتی است که حاصل تفاهم‌نامه‌ای با بخش خصوصی به منظور تأمین هزینه ثبت و انجام آزمایش HLA Typing پنج هزار نمونه مربوط به داوطلبان اهدای سلول‌های بنیادی خون‌ساز است. این تفاهم‌نامه یکی از چالش‌های محک را به منظور تأمین هزینه‌های ثبت و آزمایش نمونه‌های اولیه مرتفع ساخته است.

جمالی در پاسخ به سوالی در خصوص ضرورت راه‌اندازی مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز محک، با اشاره به اهمیت حضور خیرین در راه‌اندازی مراکز پذیره‌نویسی گفت: اگر خیرین و مردم به این عرصه وارد نشوند، دولت از پس هزینه‌ها برنمی‌آید.

وی با بیان آنکه درصد زیادی از بیماران نیازمند به پیوند اگر اهداکننده سازگار نداشته باشند ممکن است شانس بهبودی را از دست بدهند، افزود: از چند سال پیش چند مرکز چون سازمان انتقال خون و بیمارستان شریعتی اقداماتی در زمینه افزایش تعداد داوطلبان اهدای سلول‌های خون‌ساز انجام دادند اما آمار اعضا بسیار پایین است.

مدیرکل سازمان‌های مردم‌نهاد معاونت اجتماعی وزارت بهداشت ادامه داد: در کشوری چون آلمان تعداد اعضای مراکز پذیره‌نویسی ۸ میلیون نفر است، این در حالی است که این رقم در ایران به ۵۰ هزار نفر هم نمی‌رسد.

جمالی ضمن قدردانی از اقدام محک در راه‌اندازی مرکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز با حمایت مالی بنگاه‌های اقتصادی، در پایان خاطرنشان کرد: هزینه ثبت و آزمایش نمونه HLA بسیار زیاد است. امیدوارم بخش خصوصی وارد این عرصه شود تا مشکلات تأمین مالی این مراکز مرتفع شود.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.