این مطلب ۹۲۹ بار خوانده شده

استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در توسعه گردشگری ضروری است

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در توسعه گردشگری و به دنبال آن رشد و شکوفایی اقتصادی کشور بسیار مهم و ضروری است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه جامع سازمانهای مردم نهاد از اراک، زهرا احمدی‌پور عصر امروز در دیدار با سازمان‌های مردم  نهاد مرتبط با حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی با اشاره به اینکه سازمان‌های مردم نهاد بازوان توانمند دولت هستند، اظهار داشت: با توجه به اهمیت و جایگاه سازمان‌های مردم نهاد در تمام بخش‌ها و همچنین اثرگذاری که دارند متأسفانه نقش و جایگاه آنها تاکنون نادیده گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در استان مرکزی علاوه بر اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی در زمینه گردشگری و صنایع دستی وجود دارد، همکاری و تعامل بسیار خوب و هدفمندی در بین سازمان‌های مردم نهاد فعال در این حوزه قابل مشاهده است که باید از این ظرفیت به درستی استفاده شود.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سازمان‌های مردم نهاد در مورد برند استان می‌توانند، برند مورد نظر را با توجه به ظرفیت‌های موجود در استان معرفی و در اختیار سازمان قرار دهند و سازمان نیز در این زمینه با یک برنامه‌ریزی هدفمند چارچوب آن را مشخص خواهد کرد.

احمدی‌پور با اشاره به اینکه سال ۲۰۱۷ سال گردشگری پایدار معرفی شده، اضافه کرد: متأسفانه در کشور ما هنوز در این زمینه هیچ اقدام و برنامه‌ریزی انجام نشده، این در حالی است که در کشورهای دیگر اقدامات از هم‌اکنون آغاز شده است، توجه به این مسأله می‌تواند در زمینه تولید ثروت مورد توجه قرار گیرد و اگر این کار انجام نشود ظلم و جفای بزرگی به کشور شده است.

وی بیان داشت: استان‌های کشور به ویژه استان مرکزی با توجه به ظرفیت‌های گردشگری فراوان و وجود سازمان‌های مردم نهاد فعال می‌توانند در این زمینه نقشی بسیار مهمی داشته باشند تا بتوانیم مانند کشورهای دیگر در حوزه گردشگری پایدار برنامه‌ریزی لازم را داشته باشیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: استفاده از صنایع دستی به عنوان هدیه در مراسم‌های مختلف باید مورد توجه و حمایت تمام دستگاه‌ها قرار گیرد و صنایع دستی وارد سبد خانوار شود، همچنین در طراحی هتل‌ها استفاده از این مهم بسیار ضروری است.

احمدی‌پور افزود: با توجه به وضعیت زیستی کشور و کمبود منابع آبی و خاکی و همچنین آلودگی هوا باید به سمت و سوی احیای صنایع دستی با توجه به اینکه دارای آلایندگی نیستند حرکت کنیم، این در حالی است که صنایع دستی اگر احیا و به روستاها منتقل شوند در توسعه پایدار و اشتغال بسیار مهم و تأثیرگذار خواهند بود.

وی تصریح کرد: ایجاد زنجیره فروشگاه‌های صنایع دستی در کشور و در تمام استان‌ها باید انجام شود، که هم‌اکنون صنایع دستی ۳۱ استان در سازمان وجود دارد و میهمان‌های کشورها و استان‌های مختلف از آن دیدن می‌کنند، در این زمینه در تلاش هستیم تا بتوانیم در پایتخت کشور فروشگاه ۳۱ استان را ایجاد کنیم.

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: صنایع دستی کشور هم اکنون توانسته جایگاه خود را پیدا کند، همچنین صندوق کارآفرینی امید در حمایت از صنایع دستی تا سقف ۱۵ میلیون تومان با سود چهار درصد به این افراد تسهیلات ارائه می‌کند.

احمدی‌پور اضافه کرد: تور هنر و صنایع دستی در مدارس استان تهران با همکاری یکی از سازمان‌های مردم نهاد فعالیت خود را آغاز کرده است، این تورها را می‌توانیم در تمام مدارس استان‌ها برگزار کنیم در این زمینه سمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند کمک‌های خوبی را داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نوروز با همکاری ۱۲ کشور ثبت یونسکو شده باید در زمینه برگزاری نوروز ۹۶ بتوانیم برنامه‌های خاصی را داشته باشیم، سازمان‌های مردم نهاد نیز می‌توانند در برگزاری جشن نوروز به صورت اجتماعی گام بردارند.

 

منبع: فارس

استانها: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.